ÚSPĚCH  NAŠICH  ŽÁKŮ  VE  VÝTVARNÉ   SOUTĚŽI „300  LET  MĚSTSKÉHO  PIVOVARU  VE  ZNOJMĚ“

ÚSPĚCH NAŠICH ŽÁKŮ VE VÝTVARNÉ SOUTĚŽI „300 LET MĚSTSKÉHO PIVOVARU VE ZNOJMĚ“

Publikováno: 7.12.2020 Autor(ka): Alžběta Matoušková

Úspěchy žáků ve výtvarné soutěži

ÚSPĚCH NAŠICH ŽÁKŮ VE VÝTVARNÉ SOUTĚŽI „300 LET MĚSTSKÉHO PIVOVARU VE ZNOJMĚ“

Významným mezníkem v historii našeho města se stal rok 1720, kdy tehdejší měšťané slavnostně založili první městský pivovar. Nikdo z nich jistě netušil, jak slavnou historii začali psát. Již ve středověku stál ve městě pivovar a v něm vařil pivo jistý sládek Hostan, jehož jménoznojemské pivo neslo a rozsévalo slávu a věhlas města do světa.

V letošním roce oslavil náš městský pivovar již 300 roků svého trvání a právě k tomuto významnému jeho výročí iniciovali představitelé města Znojma vyhlášení výtvarné soutěže pro žáky a studenty s názvem „300 let znojemského pivovaru“.

Do této soutěže se zapojila celá ZŠ Václavské náměstí včetně odloučeného pracoviště Jubilejní park. Právě zde se námětu s vervou chopili chlapci a děvčata všech ročníků a že se opravdu všichni snažili, svědčí jejich výtvarné práce, z nichž některé byly odeslány do této soutěže. S napětím jsme v době distanční výuky všichni očekávali, jaké soutěžní práce porotu zaujmou a jakých úspěchů jejich autoři dosáhnou.

Je přímo symbolické, že právě v těchto dnech, kdy se žáci opět vrátili do svých školních lavic, byli oznámeni i vítězové soutěže. Žijeme v předvánočním čase, který patří k nejkrásnějším svátkům v roce. Všichni chceme své blízké obdarovat nějakým dárkem, který bude výrazem našeho poděkování, úcty a lásky ke svým nejbližším – rodičům, prarodičům, přátelům i kamarádům.

I naše školní budova Jubilejní park byla obdarována krásným dárkem: dva její žáci V. ročníku, Anička Lancmanová ze třídy V. A a Vojta Rybníček z V. B, se zaslouženě mohli radovat ze svých cen. Anička získala III. místo za svoji práci s názvem „ Krčma U Rotundy“ a Vojta byl oceněn Čestným uznáním za výtvarnou práci, kterou nazval: „Kde se pivo vaří, tam se dobře daří"Svým oceněním dali škole ten nejhezčí vánoční dárek a patří jim proto od nás všech poděkování. I oni jsou součástí života našeho města a píší jeho nové stránky.

Krčma již dávno u rotundy nestojí, na jejím místě vznikla pěší zóna pro návštěvníky a milovníky historie našeho města. Ale duch dávných časů dýchne na každého návštěvníka znojemského hradu, rotundy sv. Kateřiny a neodmyslitelné součásti celé této dominanty – našeho věhlasného, starého a stále tak výtečné pivo produkujícího městského pivovaru. Ne nadarmo již naši předkové složili o těchto místech výstižnou píseň: „Dobře vždycky je mi tam u nás na Znojemi.“

Zapsala: Mgr. Vladislava Smékalová                                                       4. 12. 2020