Na prknech, která znamenají svět

Publikováno: 27.5.2024 Autor(ka): Zuzana Urbánková

V úterý 22.5.2024 se žáci osmého ročníku vydali do SVČ Lužánky v Brně, kde je čekal program, který by se jistě Komenskému velmi zamlouval. Byla to totiž taková škola hrou, tedy učení se divadlem.

Zastřešujícím tématem byli rytíři a jejich vlastnosti a ctnosti. Během 4hodinového programu jsme se dozvěděli spoustu informací. Třeba že před tím, než se muž stal rytířem, musel několik let sloužit šlechtickému synkovi a v jeho bydlišti se učil, jak být správným rytířem. Určitě všechny napadane, že rytíř musel umět bojovat. Ale věděli jste, že musel například i umět dobře tančit a skládat básně? My to dříve také nevěděli, ale teď už ano. Kromě těchto informací o historickém pozadí jsme si vyslechli také příběh o králi Artušovi a jeho rytířích. Už víme, co to je Excalibur, kulatý stůl, kdo byl Merlin, Lancelot nebo Ginevra.

Nemyslete si ale, že jsme snad všechny tyto informace získali díky nějaké přednášce nebo filmu. Kdepak! My jsme si příběhy těchto bájných hrdinů museli prožít. Někteří z nás ztvárnili malého Artuše, kterého si přivlastňuje Merlin, jiní byli zase spanilou Ginevrou. Občas se dokonce stal někdo mečem, kamenem nebo koněm. Pomocí technik jako jsou živé obrazy, hra v roli nebo štronzo jsme prožili jeden z nejznámějších středověkých eposů.

I když se někteří z nás zpočátku báli, styděli, nevěděli, co od celého programu čekat, nakonec nás to bavilo a byli jsme pyšní, že jsme naši prvotní nejistotu překonali. Za odměnu jsme si po skončení programu prošli historické centrum Brna, obdivovali sochu markraběte Jošta (nutno podotknout, že z mnoha úhlů), prohlédli si náměstí Svobody a mnoho dalšího.

Všechny fotografie naleznete ZDE, stojí opravdu za to!