Učivo 25.11.2021

Publikováno: 24.11.2021

Pokusy nás baví!

 

Dnes vás tu nebude čekat český jazyk, ani matematika. Dnešní den bude probíhat v duchu pokusů. Bohužel vám sem nenapíši všechny, které proběhnou ve škole, ale malou ochutnávku, vám sem vložím.

Můžete si vyzkoušet doma.

 

1.  Otáčivá síla (papírová káča)  - pokus, který si můžeš podle návodu v odkazu vyrobit -  http://mladez.astro.cz/?p=1798

 

 

2.  Cestování zvuku na provázku (2 kelímky) -  Pomůcky: dva kelímky od jogurtu, režná nit nebo provázek (od 3 m a delší, lépe hladký, pevný), větší jehla nebo hřebík Provedení: Uprostřed dna kelímků uděláme jehlou otvor, kterým protáhneme nit. Na konce niti, které jsou uvnitř kelímku, uvážeme velký uzel, aby se nit neprotáhla otvorem ven.

Napnutou nití se přenáší zvuk lépe. Při sevření niti prsty se zvuk utlumí. 

 

3. Povrchové napětí vody I


 
foto2foto3foto4foto5

Pomůcky:

  • miska
  • pepř mletý
  • saponát Jar, tekuté mýdlo nebo kousek mýdla

Postup:

Misku naplň asi do poloviny vodou a hladinu posyp mletým pepřem. Doprostřed misky kápni saponát nebo vlož kousek mýdla. Pozoruj.

Otázky:

Co se stalo s pepřem po přidání saponátu? Čím je pozorovaný jev způsobený?

Vysvětlení:

Mýdla a saponáty jsou čistící prostředky a patří mezi tzv. detergenty. Jejich přítomnost způsobuje snížení povrchového napětí vody a usnadňuje smáčení povrchů různých materiálů. Tím dochází k rozptýlení nečistot a jejich snadnějšímu odstranění z povrchu materiálu.

Pepř se na hladině vody rovnoměrně rozptýlí. Po přidání saponátu se snižuje povrchové napětí mezi částečkami pepře a vody, proto se pepř "sráží" do hloučků. Místo Jaru můžeš použít tekuté mýdlo nebo kousek pevného mýdla.