Školní les - vyžínání

Publikováno: 19.5.2024 Autor(ka): Kristýna Vránková

V pondělí jsme se vypravili do našeho školního lesa, kde jsme na podzim dosazovali duby, abychom se naučili, co je to vyžínání. Slečna a pánové z Městských lesů nám nejprve vše ukázali a vysvětlili a poté jsme se pustili do práce.

Co je to vyžínání?

V tomto období se v lese provádí ochrana mladých lesních porostů proti buřeni. To se provádí tzv. vyžínáním, tedy vysekáváním nebo vyřezáváním trávy, ostružiní, maliní a keřů (lesnicky jsou označovány jako buřeň) na pasekách.

Odstraňování buřeně z pasek je nutné, jinak by vegetace malé stromky přerostla, čímž by sazenice neměly přístup ke slunečnímu svitu a dále by nerostly. Bohatá buřeň v okolí stromků také odčerpává veliké množství vláhy, která je pro sazenice zvláště v letním období nutná.