Jemná motorika a grafomotorika
Jemná motorika a grafomotorika jsou oblasti, kterými si děti osvojují základní předpoklady úspěšného zvládnutí písma v 1.třídě.
Cílem je uvolnění ruky, konkrétně ramene a lokte, zvládnutí motoriky prstů s postupným nácvikem správného úchopu. Začínáme prstovými říkankami, postupně přecházíme na plochu. U některých dětí se nezřídka jedná i o podněcování odvahy a chutě uchopit psací náčiní a zkoušet zanechat zpočátku bezpečnou "neviditelnou stopu" na čistém papíře. Začínáme například houbičkou, prstem nebo silným suchým štětcem, učíme se správné sezení, přiměřený tlak a uvolnění ruky při práci s náčiním.
Tento měsíc jsou to jen volné "čmáranice", vodorovné a svislé čáry. Ty si zkoušíme i v činnostech více zábavných, při kterých vznikají i zajímavá výtvarná díla. Prvním pokusem jsou kapky deště s deštníkem - trhaný papír na malé proužky a zvládnutí správné techniky nalepování papíru. Během práce byl kladen důraz nezapomenout, že pod deštníkem neprší :).
Během roku si budeme často trénovat i na mazacích tabulkách. První seznámení už si také děti vyzkoušely pomocí "čmáranic" bez lomených čar ( špiček ).
Přejte nám, ať se dílo daří! :)
Více fotografií zde