Příběhy našich sousedů  - večer, kdy se nás dotkla doba normalizace

Příběhy našich sousedů - večer, kdy se nás dotkla doba normalizace

Publikováno: 16.6.2024 Autor(ka): Zuzana Straková

Projekt „Příběhy našich sousedů“ jsme zakončili ve středu 12. června 2024 závěrečnou prezentací v Centru Louka s paní Lenkou Fialovou, statečnou ženou, která na vlastní „kůži“ poznala dobu normalizace. V tento příjemný večer hosté mohli zhlédnout nejen náš projekt, ale i projekty ostatních tří znojemských škol. Nám, žákům devátých ročníků, se podařilo v tomto projektu seznámit i mladší generaci s dobou normalizace, kdy jakákoli narážka na tuto dobu, i když vypadala tak nevinně, mohla přivést jejího tvůrce až do vězení.

Příběh naší respondentky byl plný vzpomínek; ona tehdy, co mladé děvče, se svými přáteli sehrála představení na Svatém Hostýnku, ale byli sledováni Státní bezpečností, následovalo zatčení a potom uvěznění na 18 měsíců nepodmíněně.

Náš výstup jsme začali připravenou obrazovou prezentaci na základě fotografického materiálu, jemuž předcházelo krátké herecké vystoupení s malovanými loutkami, a potom zazněla audioreportáž, kterou jsme nahráli na workshopu v Českém rozhlasu v Brně, zakončená podmanivou písní Karla Kryla Hrob neznámého vojína.

Po prezentaci zaznělo poděkování všem; kteří nás provázeli tímto projektem. Měli jsme obrovskou radost, že naše úsilí bylo porotou moc hezky ohodnoceno.