MORAVSKÁ KULTURA V ZRCADLE ČASU

Publikováno: 3.10.2024 Autor(ka): Zuzana Straková

Dne 3. 10. 2024 jsme se my žáci 6. ročníků vydali do Brna do Paláce šlechtičen, abychom  se ocitli v časech,  kdy tradiční řemesla byla důležitým zdrojem obživy. Nám žákům byla představena tradiční kultura originální formou symbolického prolínání cyklu lidského života od narození přes svatbu po dospělost s cykly přírodními. Cílem tohoto pojetí bylo vyprávět příběhy ze života venkovské komunity, příběhy všedních i svátečních dnů.  Také jsme si sami vyzkoušeli některé domácí činnosti jako dojení mléka, oblékli jsme se do tradičních moravských krojů, ty nás nejvíce zaujaly svou zdobností a barevností. Pokusili jsme se tkát na tkalcovském stavu i spřádat nitě na kolovrátku. Hráli jsme si také jako tehdejší děti, roztáčeli jsme „káču“ a cvrnkali kuličky do důlku. Zážitkové okamžiky nás přenesly do dávných časů moravského venkova a my jen mohli obdivovat zručnost a pracovitost našich předků.